Trafik Kazasını Tetikleyebilecek Durumlar Nelerdir?


İçerisinde dikkatsizlik barındıran birçok durum trafik kazasıyla sonuçlanarak üzücü durumlar meydana getirebilir. Gelin bu durumlara beraber bakalım.

Aracınızı Alkollü Kullanmayın!

Uyuşturucu, alkol gibi kişiye ve çevresine zarar veren maddeler kullanılmamalıdır. Araç kullanırken bu tarz şeyler kullanıldığında çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Aracınızı alkol ya da uyuşturucu etkisinde kullanırken yakalandığınız zaman ehliyetinize el konacaktır. Kasko sigortanız da bu durumda riske girer. Tüm bunların yanı sıra mahkeme ya da ceza gibi birçok masrafın da sizi çok zor durumda bırakacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Seyir Halindeyken Telefonu Bir Köşeye Bırakın!

Ülkemizde birçok trafik kazası şoförün seyir halindeyken telefonla ilgilenmesinden kaynaklanıyor. Bir anlık dikkatsizlik birçok hayata mal oluyor. Bu nedenle her zaman dikkatli olmalı, aracınız seyir halindeyken telefonunuzla hiçbir şekilde ilgilenmemelisiniz.

Aracınızı Yüksek Hızda Kullanmayın!

Sürekli olarak hız yapmak da trafik kazalarına neden olan en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bu durum sadece sizi değil birçok yayayı ve aracı da tehlikeye atmak demektir. Bu nedenle dikkat etmeli, normal bir hızda aracınızı kullanmaya devam etmelisiniz.

Aracınızı Çok Düşük Hızda Kullanmayın!

Yüksek hız elbette ki zararlıdır. Fakat aşırı düşük hız da kazaların en büyük sebeplerinden biri olmaktadır. Bu da aynen hızlı araç kullanma durumunda olduğu gibi birçok yaya ve aracı tehlikeli durumların içine sürükleyen bir davranıştır.

Makas Atma Hareketini Yapmayın!

Trafikteyken çoğu zaman şeritler arasında çok yüksek bir hızda seyir halindeyseniz ve arabanızı çaprazlamasına sürüyorsanız bu durum makas atıyor olduğunuz anlamına gelir. Makas, trafikte birçok yaya ve aracı dönülmez durumların içerisine sokabilir. Makas hareketi zincirleme kaza sebepleri arasında başı çekiyor, dikkat etmelisiniz.

Doğru Zamanda Sinyal Vermeyi Unutmayın!

Şerit değiştirme esnasında ya da dönüşlerde sinyal vermelisiniz. Eğer bu sinyalleri vermiyorsanız birçok trafik kazasına yol açma ihtimaliniz var demektir. Bunun yanı sıra trafikte önünüzde yer alan bir araç sinyal vermeyi unutup dönebilir ya da sizin aracınızın önünü kesebilir. Bu durumda da dikkatli olmalısınız.

Önemli Not: Trafik sigortası ile maddi hasarlı kazalarda karşı tarafın hasarını öderken, kasko sigortası ile kendi aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Kasko ve trafik sigortanızla ilgi sorularınız için ve en uygun fiyatlar için Bifiyatla Sigorta ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Ana KategoriSigorta

alkolbifiyatlainsurancekazasigortasürücütamamlayıcı sağlık sigortasıuygun kasko sigortasıuygun trafik sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir