VERİMLİ ÇALIŞMANIN VE ODAKLANMANIN EN KOLAY YOLU: POMODORO TEKNİĞİ NEDİR ?


Hepimiz zaman zaman işimize odaklanmakta zorluk yaşarız. Kimi zaman ise saatler hızlıca gelip geçer ancak biz elimizdeki işleri asla bitiremeyiz. Siz de masanın başında saatlerce oturup yine de işlerine odaklanmayanlardan mısınız?

İşte pomodoro tekniği tam da bu soruna çare olmak için geliştirildi. Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi yöntemidir. Bu teknikte, yapmak istediğimiz işi geleneksel olarak 25 dakika uzunluğunda çalışma sürelerine ve 5’er dakikalık kısa molalara böleriz. Bu süreleri ölçmek için de bir zamanlayıcı kullanılır. Tekniğin mucidi Cirillo’nun bir üniversite öğrencisi olarak kullandığı domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısından sonra teknik, İtalyanca ’da ‘domates’ anlamına gelen pomodoro tekniği olarak isimlendirilmeye başlamıştır.

Günümüzde bu tekniği uygulayabilmek için birçok zamanlayıcı ve hatta cep telefonu uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde teknik son yıllarda iyice popüler hale gelmiştir. 

Eğer bu teknik ilginizi çektiyse, gelin şimdi pomodoro tekniğini başarılı bir şekilde çalışma hayatımıza adapte etmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

  1. İlk olarak pomodoro tekniği ile üzerinde çalışmak istediğiniz işinizi netleştirin.
  2. Pomodoro zamanlayıcısını 25 dakikaya ayarlayın. (Daha sonra bu süreyi kendinize uygun bir şekilde değiştirebilirsiniz.)
  3. İlk 25 dakikadan sonra 5 dakikalık kısa mola verin.
  4. Kısa molanız bittiğinde yeniden çalışmaya devam edin ve 25 dakika daha çalışın.
  5. 4 adet pomodoro çalışma sürenizi tamamladığınızda 15-30 dakikalık uzun bir mola verin.

Bu teknikte esas olan şey kısa sürelerle de olsa yaptığınız işe tamamen konsantre olmanızı sağlamak. 25 dakikalık pomodoro sürelerinde dikkatinizi dağıtacak her şeyi yanınızdan uzaklaştırın. Telefonunuzu sessize alın ve 25 dakika boyunca yalnızca işinize odaklanın. Çok kısa sürelerde ne kadar çok iş başardığınıza inanamayacaksınız.

Bu tekniği sürdürülebilir kılmak ve çalışma hayatınıza adapte edebilmek için önce günlük daha sonra ise haftalık planlar yapmaya başlayın. İş hayatında bir gün için 12 adet pomodora yapmak, toplamda 6 saatlik verimli çalışma olarak size dönecektir. İlk başta 6 saat gözünüzü korkutsa da bunu 25’er dakikalık küçük parçalara bölerek yaptığınızda işinizin ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz. Eğer bu programın size yoğun geldiğini düşünürseniz pomodoro sayılarını kendinize göre azaltabilir ya da az geldiğini hissederseniz arttırabilirsiniz.

Bu tekniği çalışma hayatınıza adapte etmeyi başarabilirseniz az zamanda kaliteli ve verimli işler yapmaya başladığınızı göreceksiniz. Bu sayede tatillerinize kafanız daha rahat bir şekilde çıkabilirsiniz. Tatilinize doğru yola koymadan aracınızın sigortasını Bifiyatla yaptırmayı unutmayın!

Ana KategoriSağlık

alerjik rinitanemi nedirankilozan spondilitanksiyete bozukluğuanksiyete bozukluğu nedirapandisit belirtileriaraç sigorta sorgulamaaraç sigortasıastım belirtileriatopik dermatitbağırsak kanseri belirtileriBasurbasur belirtileribasur nedirbasur tedavisibehçet hastalığıbel soğukluğu nedirbelirtileribereket sigortabipolar nedirböbrek ağrısıböbrek taşıböbrek yetmezliği belirtileriboğaz ağrısıcilt kanseriÇölyakçölyak hastalığıçölyak hastalığı nedirCüzzamdask hesaplamadask poliçe sorgulamadask sorgulamadisleksi nedirdiyabet nedirel ayak hastalığıEndometriozisepilepsiepilepsi nedirfmf hastalığıFrengigece yanığıgırtlak kanserigırtlak kanseri belirtileriGuatrguatr belirtileriguatr nedirgut hastalığıHaşimatoHemofilihiv belirtileriiltihaplı romatizmainfluenza nedirinsülin direnciİshalKabakulakkalp yetmezliğikansızlık belirtilerikaskokasko değerkasko değer listesikasko sorgulamakelebek hastalığıkolon kanseri belirtilerikronik hastalıklarkronik hastalıklar nelerdirkurdeşen nedirlyme hastalığıMenenjitmenenjit nedirmide kanserimide kanseri belirtilerimiyom nedirms hastalığıms hastalığı nedirnöroloji nedirOsteoporozözel sağlık sigortasıpandemi nedirpanik atak nedirpankreas kanseriPeriodontolojirahim ağzı kanserirahim kanserirahim kanseri belirtileriReflüreflü belirtilerireflü nedirrenk körlüğüsafra kesesisafra kesesi taşısağlık sigortasısara hastalığısbm teklifsbm teklif alseboreik dermatitsedef hastalığışeker hastalığışeker hastalığı belirtileriserebral palsiserebral palsi nedirsigortasigorta şirketlerisigorta sorgulamasigorta teklifSirozsiroz nedirşizofren nedirsıtma nedirsolunum sistemiSovtajtamamlayıcı sağlık sigortasıTRAFİK SİGORTASItrafik sigortası sorgulamaTüberkülozüroloji nedirVarikoselVarisverem nedirvertigo belirtilerivertigo nedirzatürrezatürre belirtilerizatürre nedirzona nedirzorunlu trafik sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir