2022 Toyota Tundra ilk sürüş incelemesi


Her yönden daha iyi Hibrit güç aktarma organı, kasa tasarımı, yeni arka süspansiyon ve tonlarca kabin teknolojisi ile 2022 Tundra, önceki modele göre büyük bir gelişme.

Büyük ve Cesur
2022 Toyota Tundra, SR, SR5, Limited, Platinum, 1794 ve TRD Pro donanımlarında, bazı donanımlarda TRD Off-Road ve Sport paketlerinde sunulacak. Double Cab modelleri, 6,5 veya 8,1 fit yatak ile donatılabilir. Crew Max modelleri daha fazla iç alana sahiptir ve 5,5 fitlik bir yatağa sahiptir, ancak maksimum işlevsellik için 6,5 fitlik bir yatağı da tercih edebilirsiniz.

Tundra modellerinin her biri benzersiz bir ızgaraya sahiptir, ancak kaplamalar arasındaki farklar hafif olabilir. Benzersiz rozeti, boya yerine kromu vb. düşünün. Ne olursa olsun, Tundra’nın ızgaralarının her biri gerçekten tıknazdır ve orantıları ağır hizmet kamyonunda görmeyi beklediğinize daha yakındır.

Genel olarak, 2022 Tundra biraz daha uzun ve selefi kadar uzun değil, ancak önden arkaya, bu çok daha çekici bir kamyon. LED farlar ve sıralı dönüş sinyalleri ile iki tarafı çevreleyen yüksek farlara bayılıyorum. Arka lambalar, üç farklı dikey elemanla benzer şekilde ilginç.

Toyota, tomurcuklanan çok işlevli bagaj kapağı sıyırmasına katılmayı reddetti, bunun yerine bize düz bir aşağı açılır arka verdi. En azından bagaj kapağı eskisinden %20 daha hafif ve sürücü tarafındaki arka lambadaki bir düğmeye dokunarak açılabilir. Bu, elleriniz doluyken ve anahtarlığa ulaşamadığınızda harikadır.

Hoş bir teknoloji yükseltmesi
İçeride, Tundra’nın tasarımı kesinlikle form üzerinde işlev görüyor, ancak bu bir kamyon, bu yüzden bunda bir kusur bulamıyorum. Ram, 1500 kamyonetiyle lüksü bir arada kullanmış olabilir, ancak Toyota bunu gerçek tutuyor. İçeride daha küçük eşyalar için bol miktarda saklama alanı var ve orta konsol dev gibi, sürücü ve yolcu için ayrı kol dayama yerleri var. Pencere pervazının, sürüş sırasında dirseğimi koymak için mükemmel bir yükseklik olmasını seviyorum.

Mevcut 12,3 inç yeniden yapılandırılabilir gösterge kümesi olmasına rağmen, gösterge tablosuna gerçekten hakim olan, isteğe bağlı 14 inçlik merkezi dokunmatik ekran bilgi-eğlence sistemidir. Toyota’nın yeni teknolojisiyle oynamak için fazla zamanım olmadı, ancak ilk bakışta, daha önce mevcut olandan çok, çok daha iyi. Doğal konuşma komutlarını tanıyabiliyor, bu yüzden tek söylemem gereken “Hey, Toyota, hadi eve gidelim” ve navigasyon önceden programlanmış adresimi gösteriyor. Ayrıca harita, yakınlaştırma komutlarına hızlı bir şekilde yanıt verir ve genel olarak dokunmatik ekran gerçekten duyarlıdır. Bluetooth üzerinden birden fazla telefon bağlanabilir ve kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto buradadır.

arazi sürüşü
Yalnızca i-Force Max hibrit güç aktarma organı ile mevcut olan Tundra TRD Pro, 18 inç jantların etrafına sarılmış 33 inç Falken Wildpeak lastiklere sahiptir. Her köşede arka sırt rezervuarları olan bir dizi 2,5 inç Fox dahili baypas şoku yaşıyor ve kamyonun önü, daha küçük Tundra kaplamalarına göre 1,1 inçlik bir kaldırma alıyor. Diğer TRD bilgileri arasında yükseltilmiş bir ön denge çubuğu, alüminyum kaydırma plakaları, bir arka kilitleme diferansiyeli ve Toyota’nın MultiTerrain Select and Crawl Control bulunur.

Göze çarpan bir ihmal mi? Çekme kancaları. Bu doğru, araziye özel döşemede çekme kancası yok. Ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun, ya sıkışacaksınız ya da arkadaşınızı çekeceksiniz. Peki ipinizi nereye bağlarsınız? Eğer oraya takarsanız tamponu çekeceksiniz ve çeki demirini kullanmak gerçekten güvenli değil. Toyota’nın mantığı temel olarak aerodinamik ve verimliliğe dayanıyor, ancak deneyimli bir off-roader olarak bu karar beni şaşırtıyor.

TRD Pro’nun kapasitesine gelince, size daha fazlasını anlatmak için onu evdeki izlerime götürmem gerekecek. Toyota’nın test için hazırladığı kurs gerçekten kolaydı ve hiçbir şekilde kamyona meydan okumadı. Bununla birlikte, düşük hızlı bir hız sabitleyici gibi davranan bir zamanlar gürültülü olan Tarama Kontrolü’nün artık süper sessiz olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak aracınız için zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırırken alanında uzman kişilerden oluşan ekibi ile size 7/24 yardımcı olabilecek www.bifiyatla.com görüşerek kendinize en uygun sigortayı seçebilirsiniz.

Ana Kategori

2022 Toyota Tundraaraba markalarıaraba modelleriaraç incelemearaç sigorta sorgulamaaraç sigortasıDASKdeprem sigortasıengelli araç sigortakamyonetkaskoled farlarotomobilotomobil sigortasıTamamlayıcı hekim sigortasıtamamlayıcı sağlık sigortasıtoyotatundra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir