SağlıkYaşam Tarzı

ARALIKLI ORUÇ NEDİR? INTERMİTTENT FASTING (IF) DİYETİ NASIL YAPILIR?

ARALIKLI ORUÇ NEDİR? INTERMİTTENT FASTING (IF) DİYETİ NASIL YAPILIR?

Son dönemde gittikçe popülerleşen aralıklı oruç diyeti veya diğer bilinen adı ile if diyetini özellikle kilo vermeye çalışan biriyseniz mutlaka duymuşsunuzdur. Bu diyetini uygulayanların ortak söylediği ise diğer geleneksel diyetlerdeki gibi zorlanmadan ve hafif hissederek kolay kilo verdiklerini söylemeleri.

Aralıklı oruç diyeti nedir?

Bu diyette önemli olan ne yediğiniz kadar ne zaman yediğiniz. Aralıklı oruç diyetinde günün sadece belirli saatleri bir şeyler yiyebiliyorsunuz, diğer saatlerde ise yalnızca su, şekersiz çay, şekersiz kahve gibi kalorisi 0 olan gıdalar tüketebiliyorsunuz.  Uzmanlar bu diyetin kilo vermenin yanı sıra kan basıncını ve kolesterolü de düşürücü etkisinin olduğunu söylemektedirler. Bu diyetin birçok farklı uygulama yöntemi olmasına rağmen aralarında en popüler olan 16-8 aralıklı oruç diyetidir. Bu diyet vücudunuzun belirli bölgelerinde biriken yağın kaybedilmesine ve metabolizmanızın hızlanmasına fayda sağlamaktadır.

16-8 aralıklı oruç diyetinde 1 gün içerisinde 16 saat boyunca oruç tutmak ve yalnızca 8 saat içerisinde öğünlerimizi tüketmek gerekmektedir. Örneğin; sabah 8’de uyandınız ve kahvaltıyı es geçerek ilk öğününüzü saat 12’de yediğinizi düşünelim. Bu durumda akşam saat 8’de en son öğününüzün bitmiş olması gerekmektedir. Sonrasında su içmeye ve şekersiz bitki çayı gibi kalorisiz içecekler tüketmeye devam edebilirsiniz. Bu diyeti bir yaşam tarzı haline getirebileceğiniz gibi haftada 1 ya da 2 gün de uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Aralıklı oruç diyetinde ne yemeli?

Aralıklı oruç diyetinde diğer diyetlerin aksine asla tüketmemeniz gereken besinler ya da katı kurallar yoktur. Ancak elbette bu beslenme şeklinde maksimum faydayı görebilmek için yeme saatlerinizde tükettiğiniz besinleri, besin değeri olarak dengeli ve besleyici, sağlıklı gıdalardan seçmeniz önerilmektedir. Yiyeceğiniz besinlerin miktarı ve türü kişiden kişiye göre değişmektedir.

Bu diyete devam ederken gün içinde bol miktarda su tüketmeyi unutmamalısınız. Unutmayın herkesin vücudu ve gereksinimleri farklıdır. Önemli olan kendinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun beslenme şeklini bulmanız ve bunu bir diyet yapma algısından kurtarıp hayat tarzı haline getirmenizdir. Aralıklı oruç diyeti her ne kadar son yılların en popüler diyetlerinden biri olsa da bilinçsiz ve aşırı uygulamalar vücudunuza zarar verebilir. Bunu için doktorunuza veya diyetisyeninize danışmayı ve düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın.

En avantajlı özel sağlık sigortaları ve tamamlayıcı sağlık sigortaları için Bifiyatla’yı tercih edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Kapalı