BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN YİYECEK VE İÇECEKLER


Son dönemlerde Covid-19 ve mutasyonlarından dolayı hepimizin bildiği en önemli savunma mekanizmamız ”bağışıklık sistemi”. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz? Bağışıklık sistemine iyi gelen yiyecekler neler? Bu yazımızda bunlara yer verdik.

Gün içerisinde 2 – 2,5 litre su tüketimi tüm mevsimlerde vücudun temel ihtiyaçları arasındadır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için su tüketimi kesinlikle en önemli etkenlerden biridir. Probiyotik barındıran yoğurt, kefir ve turşu bağırsaktaki flora yapısını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli şekilde tüketilen probiyotik gıdalar hastalıkların oluşumunu engeller ve vücudun hastalıklara karşı direnmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında özellikle soğuk deniz balıkları gelir. Omega 3 içeren balıklar Covid-19 için önemlidir. Bağışıklık sistemini geliştiren soğuk deniz balıkları muhakkak haftada 2 kez tüketilmelidir.

Düzenli uyumak da vücut için önemli etkenlerdendir. Yetişkin bir bireyin günde en az 8 saat uyuması gerekir. Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için et, yumurta gibi besinleri günlük beslenmeniz içerisinde bulundurmalısınız. Sarımsak, içerdiği ‘allicin’ ile güçlü bir antioksidan ve bağışıklık güçlendiricidir. Hastalık oluşumunu engelleyen sarımsağı çiğ veya pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Sarımsak adeta doğal bir antibiyotiktir. Özellikle C vitamini barındıran meyve ve sebze tüketimini arttırmak bağışıklık güçlendirici takviyeler arasındadır. Ceviz, badem, maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, portakal, kivi, mandalina, çilek, enginar, greyfurt, zeytin yağı, havuç, ıspanak, brokoli, domates, bal kabağı gibi önemli vitamin ve mineral kaynağı olan besinler özellikle gün içerisinde muhakkak bir miktar tüketilmeli. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında en bilineni zencefildir. Taze zencefil; demir, magnezyum, lif, C vitamini, B6 vitamini, potasyum ve kalsiyum içerir. Çayını yaparak veya taze zencefili çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam hepimiz için çok önemli. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz?

Bu yazımızdan inceleyebilmeniz için size Bifiyatla bloğundan bir link bırakıyoruz. Sağlıklı günler!

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI
Ana Kategori

bağışıklık güçlendirmebağışıklık sitemicorona vıruscovid19DASKdeprem sigortasıişyeri sigortasıişyeri sigortası ücretkaskokorona virüsözel sağlık sigortasısigorta poliçesisigorta tamamlayıcıTamamlayıcı hekim sigortasıtamamlayıcı sağlık sigortasıvitaminler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir