Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?


Hepimiz beyaz ayakkabıyı çok seviyoruz. Fakat hızlı kirlendiği için çok sevdiğimiz beyaz ayakkabıdan uzak durabiliyoruz. Kışın çamur oluyor ise, yazın toz topraktan kirleniyor ayakkabılarımız. Peki beyaz ayakkabı temizlemenin en etkili yolları nelerdir? İşte beyaz ayakkabılarınızı ilk günkü haline dönüştürecek tarifler…

KARBONAT

İlk olarak ayakkabınızın bağcıklarını çıkarın ve çamaşır makinesinde bunları yıkayın. İsterseniz sabun yardımıyla bağcıklarınızı elinizle de yıkayabilirsiniz. Fakat çamaşır makinesinde yıkadığınızda daha temiz olacaktır. Ardından sabun, karbonat ve su karışımını bir kapta hazırlayın. Bulaşık sabunu bu konuda bizim favorimiz. Ardından ayakkabınızın iç ve dış kısmını bir diş fırçası yardımıyla iyice ovun. Ardından ayakkabınızı iyice durulayınız. Fazla ıslaklığı bir havlu yardımıyla alabilirsiniz. Ardından tamamen kuruması için ayakkabınızı güneş gören bir yerde bekletiniz.

BEYAZ SİRKE

Beyaz sirkenin hepimiz için yeri çok başka. Kullanım alanları da öyle. Sağlıktan, dezenfektan olarak kullanımına, mantar tedavisine kadar eşsiz bir nimet. Özellikle ayakkabıların tabana yakın olan lastik kısımlarını birkaç damla sirke yardımıyla temizleyip farkı gözlemleyebilirsiniz.

SIVI ŞAMPUAN

Ayakkabınızda bir yağ lekesi var ise ve bunu çıkartmak istiyorsanız önce temiz bir kıyafet parçası ya da eski bir diş fırçası bulun. Elinizdeki en yumuşak şampuandan biraz dökün sonra sıcak su yardımıyla iyice lekeyi ovun. Çıktığını göreceksiniz. 

ASETON

İnatçı lekelerin düşmanı aseton iş başında! Ayakkabınızın lastik kısmındaki kiri, aseton yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Bunun için sünger ve diş fırçasını kullanabilirisiniz. Aseton ile beyaz ayakkabılarınız yeni alınmışcasına parlayacak.

KARBONAT, SİRKE ve SU

Elde ettiğiniz bu macun karışımını bir diş fırçası yardımı ile ayakkabınızın her yerine dairesel hareketler yaparak çok bastırmadan ama çok da nazik davranmadan sürebilirsiniz.

Beyaz ayakkabınızın tim yüzeyini bu macunla kapladıktan sonra ayakkabınızı 3-4 saat kadar kurumaya bırakmanız gerekir.

Macun iyice kuruduktan sonra ayakkabılarınızı birbirine vurarak kuruyan macunların dökülmesini sağlayabilirsiniz.

Macun sürmek için kullandığınız diş fırçasını temizleyerek ayakkabı yüzeyinde kalan karbonatı fırçalayarak ayakkabılarınızın bembeyaz halini almasını sağlayabilirsiniz.

ÇAMAŞIR SUYU

Sararan beyaz ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkamak bir çözüm değil ne yazık ki. Herkes ayakkabısını satın aldığı zaman tabi en azından bir kaç sene şöyle pırıl pırıl bembeyaz kalsın istiyor. Ne yazık ki zor.. 

Çamaşır suyuyla bazı noktaları kulak çöpüyle silebilir, diş fırçası ile sert yerlerini temizleyebilirsiniz. Beyaz ayakkabınız ilk günkü gibi..

Yaşam Tarzı

beyaz ayakkabıbeyaz ayakkabı nasıl temizlenirDASKişyeri sigortasıKarbonatkaskoözel sağlık sigortasısigortatamamlayıcı sağlık sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir