Bütçenizi Yanlış Biçimde Kullandığınızı Gösteren Durumlar !

1+1=3 as mathematical calculations on green blackboard


Bütçenizi Yanlış Biçimde Kullandığınızı Gösteren Durumlar

  1. Düzenli Bir Bütçe ile Hareket Etmemek

Düzenli bir bütçe ve harcama disiplini olmaksızın hareket ederseniz ay sonunda zorluk çekmeye başlarsınız. Ödemekle yükümlü olduğunuz faturaların her birini ödüyor fakat kalan parayı gereksiz şeyler satın almak sureti ile savurgan hareketlerde bulunuyorsanız bütçenizi kesinlikle yanlış kullanıyorsunuz demektir. Bu durum sizi orta ve uzun vadede finansal zorluklara itecektir.
alışveriş

  1. Kredi Kartını Nakitten Daha Fazla Kullanmak

Birçok araştırma insanların genel olarak kredi kartı kullandığını ve nakit parayı daha az kullandığını kanıtlar nitelikte olmaktadır. Düşünmeden ve planlamadan yapılan gereksiz alışverişlerin önüne geçebilmek adına nakit ödemeyle alışveriş gerçekleştirmek önemli oluyor. Nakit harcamalarınızı da sınırlandırmak için mutlaka alışverişten evvel bir ihtiyaç listesi ve bütçe planlaması yapmak durumundasınız.

 

  1. Parayı Kullanırken Tasarruf Etmeyi Unutmak

Herhangi acil bir durum için köşeye para koymak mühim bir durumdur. Birçok kişi bu tasarrufu sağlamayı çoğu zaman unutur ve sonucunda da zor anlar yaşar. Eğitim sigortası çocuklarınız için yapacağınız en önemli şeylerden biridir ve aslında bu sigorta türü de tasarrufa girmektedir. Bunun yanı sıra hastane işleri gibi acil olabilecek durumlar için de para ayırmanız önem teşkil ediyor.

  1. Sık Sık Borç Almak

Kredi borcu, herhangi bir kişiye olan borç ve daha birçok farklı borç çeşidi… Borç genel olarak kişinin bütçesini en çok çıkmaza sokan şey olmaktadır. Bir borcunuz bitmeden başka borç almamalısınız. Bir kişinin sürekli borç alıyor olması bütçesini yanlış değerlendirdiğinin en büyük göstergelerinden biridir. Zamanında ödenmeye ve Faize binen borç, borç sahibini kötü durumda bırakacaktır. Borcunuzun kısır döngü haline gelmesine izin vermemeniz gerekiyor. Yeni kaynaklar üretinceye kadar borçlanma konusunda da temkinli olmakta fayda var.

  1. Hobilerinizin Pahalı Türde Olması

Eğlenmek herkesin hakkıdır. Herkes yoğun iş temposundan ve şehrin gürültüsünden hobileriyle birlikte bir nebze de olsa kaçabilir. Fakat pahalı türde olan hobiler bütçenizin en büyük düşmanları arasında yer alır. Eğer gelirinizin büyük bir kısmı hobilerinize gidiyorsa bu duruma dikkat etmekte fayda var. Daha uygun bifiyatlı hobiler edinerek bu durumu kolaylaştırabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer arabanız varsa sene içerisinde iki defa olmak üzere ödemekte olduğunuz trafik sigortası zorunlu bir harcama türüdür. Eviniz de varsa senede bir kez olacak şekilde deprem sigortası ödemelisiniz! En uygun fiyatlarla sigorta ihtiyacınızı www.bifiyatla.com adresinden temin edebilirsiniz.

Ana KategoriSigorta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir