Corona Günlerinde Lavanta Yağı


Lavanta Yağı 

korona günlerinden lavanta yağı kullanımı ile ilgili ufak bir detay verecek lavanta ile ilgili yazımıza devam edelim . Evinizde temiz bir hava sağlamak için kaynamış bir kase suya 1-2 damla lavanta yağı damlatır salonunuza koyarsanız lavanta yağı mucizesine şahit olacaksınız 

Şimdi Lavanta ve Lavanta Yağı Serüvenine Devam Edelim.

Lavanta, genellikle dağlık bölgelerine özgü bir bitkidir. Bu bitkinin sivri uçlarının damıtılmasından elde edilen uçucu yağı sağlığımız için oldukça önemlidir. Lavanta yağı hem kozmetik alanında hem de tıbbi alanda kullanılabilmektedir. Lavanta esansiyel yağı, bitki formunun aksine, yutulduğunda toksiktir. Bu noktaya özellikle dikkat etmek gerekmektedir. 

Farklı bir aroma ve sayısız uygulama alanı nedeniyle lavanta yüzyıllardır kullanılmaktadır. Eskiden Romalılar ve Mısırlılar Lavanta’yı parfüm olarak kullanırlardı. Bununla beraber yemeklere de lavanta bitkisinin katıldığını biliyoruz. O günden bu yana birçok kişi lavantanın sahip olduğu sayısız faydayı keşfetti. Lavanta esansiyel yağını cilt için topikal olarak kullanarak, stres gibi durumlarda gerginlik duygularını hafifletmek ve huzurlu uykuyu teşvik etmek ve daha fazlası. Lavanta yağının çok yönlü özellikleri, onu insanların favorisi haline getiriyor.

Lavanta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lavanta, genellikle uçucu yağlarının damıtılması ve satışa sunulması amacıyla yetiştirilmektedir.

Lavanta yağı, anksiyete, saç dökülmeleri, mantar ve bir takım yaraları tedavi etmek için kullanılabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre diğer koşulların yanı sıra depresyon, adet ağrısı veya egzama tedavisinde de lavanta kullanımına rastlanabilir. Ama garantili bir yöntem değildir. 

Lavanta esansiyel yağının taze, çiçek, temiz ve sakin bir karışımı olan bir kokusu vardır. Lavantanın hafif ve harika bir aroması vardır. Bu nedenle parfümler için ilk tercihlerden birisi olmaktadır. En popüler bitki yağlarından biri olan lavanta, size birçok fayda sağlayacaktır. Lavanta esansiyel yağı, klasik kokusu nedeniyle sadece favori değil, aynı zamanda çok yönlüdür. Cilt bakım ürünlerinden rahatlatıcı rutinlere kadar, bu yağ hayatınızın birçok alanını konforlu bir hale dönüştürebilmektedir. 

Lavanta yağı, böcek ısırıklarını ve ufak yanıkları da iyileştirmektedir.

Bu yağın antiseptik ve antienflamatuar özellikleri vardır.

Araştırmalar, anksiyete, uykusuzluk, depresyon ve huzursuzluğun tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.

Bazı çalışmalar, lavantanın çay olarak tüketilmesiyle beraber kusma, bulantı, bağırsak gazı, mide bulantısı ve karın şişliği gibi sorunları çözeceğini kanıtlamaktadır. Ama bu çalışmalar onaylı değildir.

Lavanta baş ağrısı, diş ağrısı ve yaralardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için de kullanılır.

Saç dökülmesini önlemek için de kullanılabilir.

Bifiyatla.blog sağlıklı bir yaşam diler .
https://bifiyatla.com/ozel-saglik-sigortasi/

Ana KategoriSağlık

bifiyatlakaskokonut sigortasılavanta bahçesilavanta yağınefes açıcıonline poliçeonline sigorta teklifi alsağlık sigortasısağlıklı yaşamtamamlayıcı sağlık sigortasıtrafik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir