D Vitamini Nedir? Bağışıklığımız İçin Önemi Nedir?


breakfast-924167_1280.jpg

D Vitamini Nedir? Bağışıklığımız İçin Önemi Nedir?

Yağda çözünebilen vitaminlerden olan D vitamini, insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Özellikle Covid-19 pandemisini yaşadığımız şu günlerde bağışıklığımızı güçlendirmek hayatımızın odak noktası haline geldi. Bağışıklık denildiğinde ise akla ilk gelenlerden biri de kuşkusuz D vitamini olmaktadır.  

D Vitamininin İnsan Vücuduna Faydaları

-Kemik sağlığı için önemlidir

-Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan kemik erimesinde D vitamini eksikliğinin etkisinden söz etmek mümkün

-Bağışıklığın güçlü olmasını sağlar

-Grip gibi hastalıklara yakalanma sıklığınızı düşürür

-Depresyona iyi gelir

-Diyabete karşı korur

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği, çocuklarda ve yetişkinlerde birçok sağlık problemine neden olmaktadır. Vücudumuza ve ruhsal durumumuza faydası olan bu vitaminin eksikliğinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

-Halsizlik, yorgunluk

-Depresyon, kötü ruh hali

-Kemik ve kaslarda güçsüzlük

-Fazla kilo

-Uyku hali

-Alerji

-Büyümede gerilik

-Diş eti rahatsızlıkları

Yukarıdaki belirtileri hissedenler bir sağlık kuruluşuna başvurarak D vitamini seviyelerine baktırabilir ve doktorunun önerisiyle gerekli önlemleri alabilirler. D vitamini eksikliğinin kansere yakalanma, enfeksiyon hastalıklarıyla, metabolik sendrom gibi bir çok kronik hastalıkta etkili olduğu bilinmektedir.

Yaşlılarda, koyu tenlilerde, kapalı ortamlarda çalışanlarda, yatağa bağımlı yaşayan kişilerde, obezlerde, hamilelerde, yetersiz ve dengesiz beslenen kişilerde D vitamini seviyelerinin düşük olma ihtimali yüksektir. Peki, D vitamini seviyemizi nasıl yükselteceğiz?

D Vitamini Bombası Güneş

pexels-photo-301599.jpeg

D vitamini almanın en kolay ve ekonomik yolu nedir diye sorulsa cevap kesinlikle güneş olurdu.

D vitamini aynı zamanda “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinmektedir ki bu da bize güneşin D vitamini için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.  Güneşten alınan ışınlar ile D vitamini vücudumuzda sentezlenir. Özellikle güneşli gün sayısının az olduğu bölgelerde yaşayan kişilerde D vitamini seviyelerinin genel olarak düşük olduğu bilinmektedir. Ayrıca daha çok kapalı mekanlarda çeşitli sebeplerle vakit geçirmek zorunda olan kişilerde de düşük seviyeler gözlenir. Peki, doğanın bize sunduğu bu yaşamsal mucizeden faydalanabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş, sadece insanlar için değil doğadaki tüm canlılar için yaşamsaldır. Güneş ışınlarından fayda sağlanabilecek en iyi saat aralığı 11:00 – 15:00 arası olarak belirtilmektedir. Bu süre aralığında 15-20 dakika güneşlenmek D vitamini alabilmek için uygundur. Dikkat edilecek nokta ise güneşlenirken arada cam vb. herhangi bir engel olmaması ve güneş koruyucu krem kullanılmamasıdır. Güneş ışınlarının cilt ile temas etmesi önemlidir.  Koyu tene sahip olan kişilerde ise bu süre bir miktar daha uzatılabilir. D vitaminieksikliğinin birçok hastalığa ve bozukluğa neden olduğu görülmektedir. Güneş ile ilişkisi göz önüne alındığında ise güneş girmeyen eve doktor girer” atasözünün doğruluğu ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde güneşli gün sayısı az olmamasına rağmen Türkiye’deki çoğu kişide d vitamini eksikliği görülmektedir. Bunun nedeni D vitamininin bedensel ve ruhsal sağlığımız için ne kadar önemli olduğunun bilinmemesi olabilir. Özellikle sürekli olarak güneş kremi kullanımının da D vitamini eksikliği oluşmasına zemin hazırladığı unutulmamalıdır. Doğanın bize sunduğu bu fırsattan elimizden geldiği kadar yararlanmakta fayda var.

D Vitamini İçeren Gıdalar

Dvitamini yalnızca güneşten değil aynı zamanda birçok gıda maddesinden de karşılanabilmektedir. Dengeli beslenme ile D vitamini seviyelerinin de dengede tutulabileceği unutulmamalıdır. D vitamini içeren besinler ise şunlardır:

-Yumurta

-Yoğurt, ayran, kefir, peynir, süt

-Balık yağı

-Deniz ürünleri

-Tereyağı

-Mantar

D vitamini normal seviyelerde tutmak için en iyi yol D vitamini içeren besinlerden dengeli olarak tüketmek ve yeteri kadar güneşlenmektir. Özellikle güneşten yeteri kadar faydalanamadığımız dönemlerde bu besinleri beslenmemize dahil etmekte fayda var. Peki ya yukarıdaki besinleri yeteri kadar tüketemiyorsak ve kapalı alanlarda bulunma zorunluluğumuz varsa ne yapacağız?

D Vitamini Takviyesi

images (4).jpg

D vitamini seviyesi, doğal yollarla yeteri kadar yükseltilemediyse doktor tavsiyesiyle birlikte takviye olarak alınabilmektedir. Bu takviyeler kesinlikle doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır çünkü kontrolsüz kullanımı aşırı doz oluşumuna neden olabilir ve fayda sağlanmak isterken zararla karşı karşıya kalınabilir.

Sağlığımız, bağışıklığımız için önemli olan bu vitamini göz ardı etmemeliyiz. Özellikle güneş ışınlarının çok olduğu dönemlerde ondan elimizden geldiğince faydalanmaya çalışmalıyız. D vitamini seviyenizi öğrenmek için bir doktora başvurabilir ve doktor tavsiyesi doğrultusunda gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Hala Sağlık Sigortanızı yaptırmadıysanız size özel ücretsiz sağlık sigortası teklifinizi www.bifiyatla.com  dan alabilirsiniz.

Hala Sağlık Sigortanızı yaptırmadıysanız size özel ücretsiz sağlık sigortası teklifinizi www.bifiyatla.com dan alabilirsiniz.

Ana KategoriSağlıkYaşam TarzıYiyecek İçecek

alerjik rinitanemi nedirankilozan spondilitanksiyete bozukluğuanksiyete bozukluğu nedirapandisit belirtileriaraç sigorta sorgulamaaraç sigortasıastım belirtileriatopik dermatitbağırsak kanseri belirtileriBasurbasur belirtileribasur nedirbasur tedavisibehçet hastalığıbel soğukluğu nedirbelirtileribereket sigortabipolar nedirböbrek ağrısıböbrek taşıböbrek yetmezliği belirtileriboğaz ağrısıcilt kanseriÇölyakçölyak hastalığıçölyak hastalığı nedirCüzzamdask hesaplamadask poliçe sorgulamadask sorgulamadisleksi nedirdiyabet nedirel ayak hastalığıEndometriozisepilepsiepilepsi nedirfmf hastalığıFrengigece yanığıgırtlak kanserigırtlak kanseri belirtileriGuatrguatr belirtileriguatr nedirgut hastalığıHaşimatoHemofilihiv belirtileriiltihaplı romatizmainfluenza nedirinsülin direnciİshalKabakulakkalp yetmezliğikansızlık belirtilerikaskokasko değerkasko değer listesikasko sorgulamakelebek hastalığıkolon kanseri belirtilerikronik hastalıklarkronik hastalıklar nelerdirkurdeşen nedirlyme hastalığıMenenjitmenenjit nedirmide kanserimide kanseri belirtilerimiyom nedirms hastalığıms hastalığı nedirnöroloji nedirOsteoporozözel sağlık sigortasıpandemi nedirpanik atak nedirpankreas kanseriPeriodontolojirahim ağzı kanserirahim kanserirahim kanseri belirtileriReflüreflü belirtilerireflü nedirrenk körlüğüsafra kesesisafra kesesi taşısağlık sigortasısara hastalığısbm teklifsbm teklif alseboreik dermatitsedef hastalığışeker hastalığışeker hastalığı belirtileriserebral palsiserebral palsi nedirsigortasigorta şirketlerisigorta sorgulamasigorta teklifSirozsiroz nedirşizofren nedirsıtma nedirsolunum sistemiSovtajtamamlayıcı sağlık sigortasıTRAFİK SİGORTASItrafik sigortası sorgulamaTüberkülozüroloji nedirVarikoselVarisverem nedirvertigo belirtilerivertigo nedirzatürrezatürre belirtilerizatürre nedirzona nedirzorunlu trafik sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir