Egzama Nedir? Bu Rahatsızlık Nasıl Geçer?


Nedeni belli olmayan ama genellikle strese bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardan birisi de egzamadır. Egzama tedavi edilmediği durumlarda kişinin hayatını olumsuz anlamda etkileyebilir. Hem sağlık açısından hem de estetik açısından sıkıntılı bir süreç yaşanmasına neden olan egzama rahatsızlığı tedavi edildiği takdirde geçebilmektedir. 

Birçok nedenden ötürü ortaya çıkan ve kalıtsal bir rahatsızlık gözüyle bakılan egzamanın tedavisinin kaç gün sürdüğü de insanların en çok merak ettiği konulardan birisi olarak kabul edilmektedir. Bu rahatsızlığın en belirgin belirtileri ise şunlardır:

  • Kızarıklık
  • Deride kabarma
  • Şişlik
  • Kaşınma

Egzamaya neden olan faktörlerin başında kalıtsal bir rahatsızlık olmasının geldiğini ifade etmiştik. Bunun yanı sıra stres, kullanılan kozmetik ürünler, deterjanlar, ilaçlar, kremler, aşırı sıcak ve soğuk da egzamaya yol açan etmenlerden kabul edilmektedir. Egzama vücudun çeşitli yerlerinde görülse de genellikle kafa derisinde, yüzde ve ellerde ortaya çıkmaktadır. Egzama tedavisi kaç gün sürer sorusuna verilecek cevap ise egzamanın şiddetine, kişinin vücut yapısına ve uygulanan tedavi yöntemine bağlı olarak değişim göstermektedir.

EGZAMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Egzama rahatsızlığının belirtilerini yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktorun verdiği tedavi yöntemine göre rahatsızlığın geçme süresi değişim göstermektedir. Genellikle ilaç tedavilerine ek olarak bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Egzama rahatsızlığının tedavisinde gene olarak krem, losyon, bitkisel yağ ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bu malzemelerin en dikkat çekici olanları ise bitkisel yağlardır. Çünkü bitkisel tedavi yöntemi ve kişinin rahatlaması; egzama tedavisini oldukça kolay bir hale getirmektedir. Egzamanın bitkisel yöntemlerle tedavisi sırasında genellikle papatya, sarı kantaron, aloe vera, kırmızı kantaron, lavanta, meyan kökü, adaçayı, kına ve beyaz dut kullanılmaktadır. Bu bitkiler ister kaynatılarak vücuda tonik olarak uygulanabilir istenirse de aktardan yağ formatında satın alınabilir. Özellikle sarı kantaronun egzama tedavisinde başı çeken bitkilerden birisi olduğu sık sık ifade edilmektedir. 

Eğer egzama rahatsızlığı çekiyorsanız ve bir an önce bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorsanız öncelikle bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuzun da tavsiyeleri ve yönlendirmeleri ile bitkisel tedavi yöntemlerinden destek alabilirsiniz. 

Egzema gibi bir çok rahatsızlıkta özel hastanelere gidebilir tamamlayıcı sağlık sigorta poliçenizle varsa hiç bir fark ücreti ödemezsiniz

Ana Kategori

bifiyatlaegzamaonline sigortasağlık sigortasısigortasigorta teklif altamamlayıcı sağlık sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir