Fiat 500


Fiat 500 ve 500c Cabrio şimdi iki gövde stilinde ve birkaç farklı güç aktarma organıyla sunuluyor. Temel modeller 101 beygir gücü, 1.4L MultiAir 4 silindirli motor ve temel modelde 5 vitesli manuel ve 6 vitesli otomatik şanzıman arasında seçim yapıyor; Turbo (135 hp) ve Abarth (160 hp) modelleri yalnızca manuel şanzımanla gelir ve tüm Fiat 500 modelleri önden çekişlidir.

500’ün eğlenceli sürüş özelliklerinden yararlanmak için turboşarjlı modellerden birini seçmenize gerek yok. Hızlı oranlı elektrikli hidrolik direksiyon ve hafif, çevik sürüş hissi ile Fiat 500, şehir hızlarında çok sportif ve manevra kabiliyetine sahiptir, ancak otoyolda dengelidir.

2013 Fiat 500, 500 coupe ve 500c üstü açılır araba serisinin tamamı için Pop ve Lounge modellerinde sunulur, ancak coupe’ler Sport, Sport Turbo ve Abarth varyantlarında da sunulur.

Pop modelleri diğer uygun fiyatlı, verimlilik odaklı küçük hatchback’lerle fiyatlandırılır, ancak Bluetooth eller serbest bağlantı, yardımcı giriş, iPod kontrolleri, hız sabitleyici, yol bilgisayarı ve elektrikli camlar, kilitler ve aynalar içerir. 500c Pop modellerinde ayrıca ParkSense arka park yardımının yanı sıra bir rüzgar deflektörü ve entegre spoyler bulunur – tabii ki çift katmanlı kumaş kumaş tavana ek olarak.

Lounge modelleri, 500’ü ile performans rotasına gitmek istemeyenler için gerçekten bir sonraki tercih. Hem 500 hem de 500c Lounge modelleri, önde ve arkada özel krom detaylar, sis lambaları, güvenlik alarmı, sabit cam gibi özelliklere sahip. tavan (kupalarda), 9 kollu alüminyum döküm jantlar, birinci sınıf kumaş koltuklar, ses kontrolleri olan deri kaplama direksiyon simidi, Sirius XM uydu radyosu ve yükseltilmiş 276 watt, 6 hoparlörlü ses sistemi.

Fiat 500 Sport Turbo modelleri bu yıl yenidir ve 1.4L MultiAir motorun 135 beygir gücünde, turboşarjlı bir versiyonunu, spor ayarlı bir egzoz, daha ağır hizmet tipi 5 vitesli düz şanzıman, eşit uzunlukta bir ara şaft ile birlikte ekler. – miller ve daha büyük CV eklemleri ve yükseltilmiş frenler. Süspansiyon ayrıca daha güçlü performans için ayarlandı ve arkada yol tutuşuna yardımcı olmak için benzersiz bir alt kontrol kolu düzenlemesi var. Turbo ayrıca Gloss Black far, kuyruk lambası ve park lambası çerçeveleri, siyah aksanlı arka difüzör, daha kalın yan etekler, özel bir “çift burun deliği” ön fasyası, bagaj kapağına monte edilmiş bir dış kaplama dahil olmak üzere bir dizi performans yükseltmesi alır. spoyler ve büyük 16 inç siyah boyalı alaşım jantlar. İç kısımda tüm Turbo’lar spor koltuklara, süslemeler için Argento dikişlere ve gri/siyah iç döşemelere sahip. Sport veya Sport Turbo modellerinde, siyah/siyah veya kırmızı/siyah temalı ısıtmalı deri koltuklara yükseltebilirsiniz.

Spor otomobil üreticilerinin her girdinin kesin bir yanıtla buluşmasını sağlayarak kontrolü uygulamaya çalıştığı bir dünyada, 2016 Fiat 500 Abarth çılgınlığında canlandırıcı hissediyor. Küçük motoru düpedüz asi bir sesle homurdanıyor ve bazen iyi bir önlem için geri tepiyor. Bu küçük arabayı virajlardan geçirirken, tutuş noktası sürekli değişen bir hedef olmaya devam ediyor.

500 Abarth, bir haftalık sürüş süresi boyunca parmak eklemlerimi beyazlatan ve uç noktalara binme isteğiyle beni defalarca sıkan bir heyecan verici sürüş sunuyor.

Abarth’ın temel modeli Fiat 500, böyle çılgın küçük bir araba için olası bir aday gibi görünmüyor. 500, onu şehirler için mükemmel kılan son derece kompakt boyutu, iyi bir ekonomi sağlayan ancak fazla güç sağlamayan küçük bir motoru ve genellikle sıradan bir segmentte öne çıkmasını sağlayan stilindeki İtalyan yeteneği ile tarihi köklerine bağlıdır.

Son olarak aracınız için zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırırken alanında uzman kişilerden oluşan ekibi ile size 7/24 yardımcı olabilecek www.bifiyatla.com görüşerek kendinize en uygun sigortayı seçebilirsiniz.


Teknoloji

aile arabasıaile arabası modelleriaraba modelleriDASKdask hesaplamadask tekliffiatfiat 500fiat arabakaskokasko fiyat alkasko teklifküçük arabalarküçük kaskopoliçe kapsamlarıTRAFİK SİGORTASItrafik sigortası sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir