Sorumluluk Sigortası


Sorumluluk sigortası esası itibariyle kişi ya da kuruluşun bir kabahati, bir yanlışı sonucu başkalarına verebileceği zarara karşılık kendini korumaya yarayan sigortadır. Sigortaladığımız kişi ya da kuruluşa bir tazminat ödemek değil, onun mağdur ettiği başka kişilere karşı doğabilecek tazminat yükümlülüklerini karşılayan bir sigortadır.

Herkes bu sigortayıı yaptırabilir. Gerek şahıslar gerekse tüzel kişilikler. Ağırlıklı olarak gördüğümüz tüzel kişilerin bu sigortayı tercih ettiğidir.

Sorumluluk Sigortasının Faydaları Nelerdir?

İstemeden yol açtığınız bir zarara karşı sizi tazminat ödeme yükümlülüğünden kurtarıyor. Finansal faydası yadsınamayacak kadar büyük. Kamu yararı dediğimiz 3. mağdur kişilerin mağduriyetinin giderilmesine yarar.

Genelde yangın sigortası poliçesine ekleniyor ama büyüyen piyasa ve hasar trendlerine göre müstakil olarak da kesilmeye başladı.

Hatalı ürünlerin piyasadan toplatılması ya da tamir edilmesi ile ilgili garanti verilmiyor.

Tehlikeli maddeler ile tüp gaz zorunlu sorumluluk sigortası nedir?

Yanıcı, parlayıcı, patlayıcı maddeler üreten ya da bu maddelerle çalışan kişilerin yaptırmak zorunda olduğu sigortadır. Burada çalışan kişilere ya da işyerine gelen bedeni ve maddi zararları teminat altına alır. Çok önemli bir sigorta türüdür diyebiliriz. Tüp gaz da kullanılmak üzere satılan tüplerin yanması ya da patlaması sonucu kullanıcıların görecekleri zararı karşılar.

Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin sorumluluk sigortası ile tamamlayıcı hekim sigortası birbirinden farklı mıdır?

Sektörde tıbbi kötü uygulamaya yönelik sorumluluk sigortası zorunludur. Tamamlayıcı hekim sigortası ise tazminatın dolduğu aşamada yapılan ek sigortadır.

İş veren sorumluluk sigortası teminatları nelerdir?

İş kazaları sonucunda işçinin ölmesi, sakat kalması ya da yaralanması sonucu iş vereni koruyan sigortadır. Masraflarda SGK nın karşılamadığı kısmı ya da hepsini karşılar. 2005 yılından beri zorunlu olarak iş verenlere yapılmaktadır.

Bunlar dışında başka bir sorumluluk sigortasının detaylarını merak ediyorsanız Bifiyatla‘nın uzman ekibiyle 7/24 iletişime geçebilir sorumluluk sigortası ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sigorta

DASKhekim sorumlulukhekim sorumluluk sigortasıişyeri sigortasıkaskokasko fiyat alsigortasigorta ucuz fiyatTamamlayıcı hekim sigortasıtıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumlulukTRAFİK SİGORTASIuygun kasko sigortasıuygun trafik sigortasızorunlu trafik sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir