Hobi Bahçem


Çocukluğumun belki bebekliğimin unutamadığım nadide eseri
”yaz geldi çiçekler açtı arılar hep dolaştı arı vız vız vız arı vız vız vız diye dolaşır” melodisinin zamanı geldi ve çattı bahar !
Biz bahçe hazırlıklarımızı yaparken birkaç tavsiyede bulunalım dedik.
Bifiyatla ailesi olarak üretmeye olan inancımız hiç kaybolmadı sizlerinde sayesinde kaybolmacak.

Bahçecilik fidan dikim zamanı

Bahçeyi hazırlarken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bu unsurlardan en önemlisi de fidan dikimi sırasında zamanlamaya dikkat etmektir. Örneğin bir bitki soğuğu severken bir bitki de sıcağı sevmektedir. Fidanlar hali hazırda dikim zamanlarında farklı dikim yöntemleriyle yerleştirilir. Fidanlar dikim zamanlarına göre saksılı, tüplü ve çıplak köklü olmak üzere 3 kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilere göre dikim zamanları belirlenir. 

Örneğin saksı ve tüplü olarak ayrılan fidanlar kar ve don olmama kaydıyla yılın 12 ayı boyunca her zaman dikilebilmektedir.

Çıplak köklü olan fidanlarsa fidanların yapraklarını dökmesi ve  tomurcuklarının kabarmaya başlamasına kadar don ve kar olmamak kaydıyla sonbaharda dikilebilmektedir. Çıplak köklü fidanların dikimi için ilkbaharın tercih edilmesi daha uygun görülmektedir.

Hata yapmamaya dikkat

Meyve ve sebze bahçesinin oluşturulmasında tabi ki en önemli aşama fidan dikimidir. Fidan dikimi sırasında yapılacak en ufak hata dahi büyük kayıplara yol açabilmektedir. Bu nedenle zamanlamaya kesinlikle dikkat etmek şarttır. Fidan dikim zamanlarını biraz daha detaylandırırsak, şu maddeleri listeleyebiliriz:

Çıplak köklü olan fidanların dikim mevsimi kasım ve nisan aylarında olursa daha verimli olur. Bu dönemde fidanlar uykuda olur.

Tüplü fidanlar az önce de belirttiğimiz gibi istisnasız yılın her günü dikilebilmektedir. Dikim kurallarına uyulması yeterli olacaktır. Bu sayede fidanlar sorunsuz bir biçimde büyür.

Fidan kökleri dikimden sonra güneşe karşı korunmalıdır. Bununla beraber rüzgara karşı da koruma sağlamak elzemdir. 

Donlu günlerde asla fidan dikilmemelidir. 

Fidanları rüzgarlı bir zamanda rüzgarlı bir bölgeye diktiyseniz mutlaka fidanların köklerinin yapısına dikkat etmelisiniz. Bununla beraber fidanları kazıklara bağlarsanız rüzgardan savrulmalarına ve kırılmalarına da engel olursunuz.

Dikim zamanı çok önemli

Fidanlar temel olarak sonbaharda yaprak dökümünün başlamasıyla, ilk baharda bitkilere su yürümesi zamanlaması arasında yapılır. Kısacası fidanlar gövdeye su yürümeye başlamasından önce mutlaka dikilmiş olmalıdır. Aksi takdirde sağlıklı bir büyüme geliştiremezler. Kurak bölgeler dikkate alındığı zaman sonbahar en verimli zamanlardır. Ama bu bölgelerde de kışın sert geçmemesine dikkat etmek gerekir. 

Ana Kategori

bifiyatlabirde arı vız vızfidan dikimihobi bahçesiişyeri sigortasıkaskokonutonline sigortasağlıksebze dikimitamamlayıcı sağlık sigortasıtrafik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir