İlk Yardım Nasıl Yapılır? İlk Yardım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli !


İlk Yardım Nasıl Yapılır? İlk Yardım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Acil durumlarda yani bir kişinin kaza geçirmesi ya da herhangi bir hastalıkla alakalı sıkıntı çekmesi esnasında doktorlar olayın olduğu yere gelene kadar kişinin hayata tutunmasını sağlayacak uygulamaların tümü ilk yardımdır.

Herkes ilk yardım yapamaz çünkü ilk yardımın birçok detayı vardır. Bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilen ilk yardım kişinin hayatını kaybetmesine bile sebep olabilmektedir. Yalnızca ilk yardımı gerçekten bilen, bunun eğitimini birebir almış olan kişiler ilk yardım yapmalıdır.

İlk yardım eğitiminin koruma, bildirme, kurtarma adlarında üç ana başlığı bulunmaktadır.

İhtiyaç Anında Uygulanabilecek İlk Yardım Bilgileri

  • Boğazına yabancı bir cisim kaçtığı için nefes alamayan birinin sırtına vurmamalısınız. Bunun yerine bir elinizi yumruk haline getirin, başparmağınızın çıkıntılı bölümünü midenin üst kısmına ve göğüs kemiğinin alt kısmına yerleştirin. Daha sonra ise diğer eliniz aracılığıyla kavrayıp normal bir kuvvetle arka ve yukarı kısma doğru nazikçe bastırın. Çok sert bastırmamanız gerekiyor. Yabancı cisim çıkana dek bu yöntemi sürdürün.
  • Eğer sizin boğazınıza bir şey kaçtıysa ve yalnızsanız bir eşyaya tutunarak aynı kısma bastırmak sureti ile bu durumu aşabilirsiniz.
  • Yaralı birini gördüğünüzde ayaklarını 30 cm yukarı kaldırın. Kemer, kravat gibi sıkan eşyaları gevşeterek kişinin rahatlamasını sağlamaya çalışın.
  • Yanık durumunda yanık kısma hiçbir şey yapılmadan buz uygulanması zararlıdır. Asla direkt olarak buz uygulaması yapmayı düşünmeyin.

Temel İlk Yardım Uygulamaları Arasında Neler Yer Alır?

İlk yardım genelde yaralı ya da hasta olan kişinin yaşam ile ilgili olan fonksiyonlarının iyiye gitmesi, kötü bir hal almasının önlenmesi gibi amaçlar içerir. Daha çabuk iyileşme gibi durumları da büyük oranda desteklemektedir.

Hayatta sağlıktan daha önemli bir durum yoktur. Bu sebeple sağlık sigortası tüm sigorta türleri arasında en önemli olanlardan biridir. Sağlık sigortası, sağlığınızla ilgili gerçekleşebilecek herhangi bir olumsuz durum karşısında ekonomik anlamda daha güçlü olmanızı sağlayan bir sigorta türü olmaktadır. BiFiyatla ile bütçenize en çok uyan sağlık sigortasına kavuşabilirsiniz. Size en uygun olan teklifleri tarafınıza iletmemiz için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası gibi sigortalara başvurmak istiyorsanız da biz her zaman burada olacağız.

 

 

 

 

Ana KategoriSigorta

bifiyatla ilk yardıminsuranceonline poliçesigorta teklif altamamlayıcı sağlık sigortasıuygun kasko sigortasıuygun trafik sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir