Kekik Çayı


Sokağa çıkma tedbirlerinin uygunlandığı bu günlerde #Evde kaldığımız bu süreleri biraz araştırarak biraz deneyerek daha verimli hale getirebiliriz dedik ve Kekik Çayımızı Demledik. Afiyet Olsun.

Kekik Çayı Nasıl Demlenir? Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı günümüzde baş ağrılarını gidermeye kadar birçok rahatsızlık için büyük faydalar içermektedir. Biz de bu yazımızda sizlere kekik çayından ve bize sunduğu harika yararlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle kekik çayı nasıl demlenir? Bu soruya bir cevap bulalım. Kekik çayı için öncelikle bir miktar taze kekik, 2 dal yeterli olacaktır. 1 bardak sıcak su ve bal ya da limon gerekecek. Bir bardağa taze kekikleri ekliyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz. Daha sonra yaklaşık 15 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Demlendikten sonra kekik parçalarını süzüyoruz ve kalan suyumuza bal ve / veya limon ekliyoruz. Afiyet olsun.

Bazı durumlarda da bir sürahi oda sıcaklığındaki su içerisine kekik atılarak günlük tüketmek mümkün olmaktadır.

Kekik Çayı Faydaları Nedir?

Kan basıncını düşürür: Yapılan bir çalışmaya göre kekik yüksek tansiyonlu deney farelerinde kalp hızını önemli ölçüde azaltabildi. Bununla beraber kekik aynı zamanda kolesterollerini de düşürebiliyor. Kalp atış hızınızı düşürmek için kekik kullanmanın dışında aynı zamanda tuzu azaltmanız da önerilmektedir.

Öksürüğü durdurur: Kekik bitkisinin yapraklarından elde edilen kekik esansiyel yağı genellikle doğal öksürük ilacı olarak kullanılır. Güvenilir bir kaynağa göre kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşturulan çay öksürüğü ve diğer akut bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.  Bir dahaki sefere öksürük veya boğaz ağrısı ile karşılaştığınızda, kekik çayı içmeyi deneyebilirsiniz. 

Bağışıklığınızı arttırabilirsiniz: Vücudunuzun her gün ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri almak bazı zamanlar gerçekten zor olabilir. İşte bu gibi noktalarda bitki çayı kullanabiliriz. Kekik çayı da C vitamini ile doludur ve aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır. Soğuk algınlığı hissediyorsanız, kekik çayı hazırlayabilirsiniz. Bu sizi sağlığınızı geri getirmeye yardımcı olabilir. Kekik aynı zamanda iyi bir bakır, lif, demir ve manganez kaynağıdır.

Dezenfekte için ideal bir seçim: Özellikle koronavirüs günlerinde dezenfekte çok önemli bir eylem haline geldi. Küf, evinizde bulunan yaygın ve tehlikeli bir hava kirleticidir. Bundan kurtulmak için kekik çayı kullanabilirsiniz.

Sinekleri kovar: Kekik çayı demleyerek odanın birkaç yerine bırakırsanız bu sineklerin eve doluşmasına engel olacaktır. 

Ana Kategori

bifiyatlakekik çayıkekik yağısağlık sigortasıtamamlayıcı sağlık sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir