Kış Sebzeleri Nelerdir ?


Karnabahar

İçinde A, B1, B2, C ve E vitaminleri ve magnezyum, potasyum, kalsiyum mineralleri başta olmak üzere birçok vitamin bulunuyor. Kalp ve damar hastalıklarından bir çok hastalığı önlemede önemli bir yeri tutuyor. Kokusu biraz kötü ama kendisi kalbe dost doğrusu.

Diyet dostu: Brokoli 

İçeriğinde A, B, C ve E vitaminlerini bolca bulduran, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasından kolesterolün dengelenmesine kadar vücuda birçok konuda fayda sağlayan kış sebzelerinden brokoli. Özellikle kış aylarında en taze haliyle bol bol tükettiğinizde antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlıyor.

Kereviz

Yüksek oranda A vitamini içeren kerevizin içinde ek olarak B, C, E ve K vitaminleri mevcut. Tüm bu vitaminlerden de aldığı güçle kereviz de düzenli tüketildiğinde vücudu hastalıklara karşı koruyucu özellikler gösteriyor. Mide ağrılarına, ödem ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor. Kendileri diyet dostu bir sebze.

Beyaz Lahana

Beyaz lahana pek sevilmese de çok şifalıdır. Vücutta kan temizleyici, kansızlığı giderici, kalp ve damar hastalıklarından koruyucu etkiler gösteriyor. Doğal bir idrar söktürücü olarak da biliniyor.

Pırasa

Kimilerinin bayılarak yediği, kimilerinin hiç sevmediği pırasanın kalsiyum, demir, potasyum gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve A, B6, C vitaminlerini barındırdan pırasa, vücuda tansiyonun dengelenmesi, kemiklerin güçlenmesi gibi birçok fayda sağlıyor, göz sağlığını da desteklediği biliniyor.

Ispanak

Demir deposudur kendileri ve B, C ve E vitaminleriyle fosfor, iyot gibi mineraller bakımından zengin olup, beynin sağlıkla çalışmasına destek olurken kolesterolün dengelenmesine, kemiklerin güçlenmesine, yara ve yanıkların da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Sağlıklı beslenmenin ilk kurallarından birisi tabii ki de sebze tüketimi. Yeterli miktarda sebze tüketerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alabiliriz. Sağlığımız bizim için çok önemli. Bunu tamamlayıcı sağlık sigortasıyla taçlandırmanızı öneririz 🙂

SigortaYaşam TarzıYiyecek İçecek

DASKişyeri sigortasıkarnabaharkarnabaharın faydalarıkaskokereviz yemeğikış sebzelerikış sebzeleri nelerdirkonut sigortasılahananın faydalarıözel sağlık sigortasıpırasa yemeğipırasanın faydalarıportakallı kereviztamamlayıcı sağlık sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir