Koranavirüsten Nasıl Korunuruz?

koronavirüs nedir ve korunma yöntemleri


Son günlerde tüm dünyaya yavaş yavaş yayılmaya başlayan koronavirüs (kovid-19) hepimizin korkulu rüyası haline geldi. Ülkemizde görülmeyen bu rahatsızlık için Sağlık Bakanlığı da başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş uyarıda bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kovid-19 salgınıyla ilgili sürekli olarak detay vermekte ve insanları bilgilendirmektedir. Hastalık hala Çin’deki insanlarla beraber diğer ülkelerdeki bazı insanları da etkilemektedir. Enfekte olan çoğu insan hafif bir hastalık yaşar ve iyileşir, ancak bazıları için bu çok daha şiddetli olabilir.

Aşağıdaki noktalara dikkat ederek, başkalarını ve kendinizi korumanız mümkün olacaktır:

Korona virüsten korunma

Ellerinizi sık sık yıkayın: Ellerinizi mutlaka bol su ve sabunla sık sık yıkayın. Bunun dışında eğer su ve sabuna ulaşacak durumda değilseniz alkol bazlı bir el jeliyle ellerinizi temizlemeniz mümkün. Bunu yapmak, ellerinizde olabilecek virüslerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. 

Sosyal mesafeyi koruyun: Kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az 1 metre mesafe bırakın. Bir kişi hapşırdığı ya da öksürdüğü zaman virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Eğer bu kişilerle yakın mesafede bulursanız ve kişide kovid-19 virüsü varsa, damlacıklar nefes yoluyla sizlere bulaşabilir. 

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının: Eller birçok yüzeye dokunur ve bu nedenle virüs kapabilir. Elleriniz kirlendiği zaman gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamalısınız. Eğer virüs varsa, bu yolla size bulaşabilir, virüs vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

Ağzınızı ve burnunuzu kapatın: Sizin ve çevrenizdeki insanların hapşırırken ya da öksürürken ağızlarını kapattıklarından emin olun. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya peçete ile kapatın. Ardından peçeteyi mutlaka çöpe atın. Bunun sebebi ise virüsün damlacıklar yoluyla yayılması ihtimalidir. Solunumda bu noktalara dikkat ederseniz çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve kovid-19 gibi virüslerden korursunuz.

Tıbbi yardım alın: Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, mutlaka hastaneye gidin. Sizlere sunulan talimatlara uyun. 

Sağlık kuruluşları bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden sağlık kuruluşlarına başvurmak sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu önlemeleri almak sizi koruyacak ve hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Yabancı Sağlık Sigortası Teklif Al: https://bifiyatla.com/yabanci-saglik-sigortasi/

Ana KategoriSigorta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir