Kuş Gribi İlk Kez Bir İnsana Bulaştı!


Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova, Rusya’da “A (H5N8)” kuş gribinin ilk kez insana bulaştığını tespit ettiklerini bildirdi.
Rusya’da “A (H5N8)” kuş gribine insanda ilk kez rastlandığını söyleyen Popova, “Kuş gribinin, ülkenin güneyindeki bir tavuk çiftliğinin 7 çalışanında Vektör Araştırma Merkezinin bilim insanlarınca tespit edildi. Bu çiftlikte, Aralık 2020’de kuş gribi salgını yaşandı. Bu, dünyada ilk kez tespit edilen vakadır.” ifadelerini kullanmıştır.
Popova bu virüsün insandan insana geçmediği, yalnızca hayvanlardan bulaştığının altını çizdi. Rusya Kuş Gribi ile ilgili Dünya Sağlık Örgütünü bilgilendirmiş.

Vektör Araştırma Merkezi Genel Müdürü Rinat Maksyutov’ da insanda kuş gribini tespit eden test sistemini ve virüse karşı aşı geliştirebileceklerini duyurmuştur.

İRAN’DA 1 MİLYON TAVUK İTLAF EDİLMİŞTİ

Geçen hafta , İran’ın Kum eyaletinde kuş gribi nedeniyle 1 milyon tavuk ile hayvanat bahçesinde bulunan 671 kuşun itlaf edildiği duyurulmuştu. İran halkı pazardan ve seyyar satıcılardan kümes hayvanı alınmaması konusunda sıkı sıkıya uyarıldı.

Gün geçmiyor ki yeni bir salgın ortaya çıkmasın siz iyisi mi özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

DünyaSağlık

Anna popovaDASKdeprem sigortasıH5N8işyeri sigortasıkaskokuş gribikuş gribi insana bulaşır mıRusyasağlık sigortasıSalgın hastalıklarson dakikatamamlayıcı sağlık sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir