Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Öncelikle laptop bilgisayar almadan önce bu bilgisayarda ne yapmak istediğinizi ve ne kadar süre kullanmak istediğinize karar verin. Bu bilgisayarda oyun mu oynayacaksınız yoksa internette mi gezineceksiniz ya da mühendislik işlerinizi mi halledeceksiniz, video mu düzenleyeceksiniz veya günlük kullanım için mi kullanacaksınız. Ortada bir sürü seçenek var ama siz hangisi için bu bilgisayarı kullanacaksınız. Kullanım amacınıza karar verdikten sonra bu bilgisayarı tam olarak hangi ortamda kullanacaksınız buna karar vermelisiniz.

Bu bilgisayarı sürekli yanınızda taşıyacak mısınız yoksa sürekli evde mi duracak. Aslında bunlara karar verdikten sonra azda olsa alacağınız bilgisayarın fiyatı ortaya çıkıyor. Bu bilgisayarı sürekli kullanacağınız için 1500 TL – 2000 TL gibi bütçelerden biraz daha kaçınmalısınız. Çünkü bu bilgisayarı uzun bir süreç içinde kullanacaksınız ve sizin kişisel bilgisayarınız olacak. Bu yüzden az da olsa paranıza kıyıp kesenin ağzını açmanız gerekebilir. Bir bilgisayar alırken öncelikle işlemcisine, ekran kartına, RAM’ ine, hard diskine ve bilgisayarın dış görünüşüne çok önem vermeniz gerekiyor.

A 2018 Apple MacBook Air laptop computer with a Gold finish, taken on November 19, 2018. (Photo by Neil Godwin/T3 Magazine)

Önemli kriterlerden birine gelecek olursak laptop bilgisayar seçiminde ağırlık oldukça önemlidir. Bazı laptopların fazla ağırlığı yüzünden saatlerce taşıyınca rahatsız olabilirsiniz. Ama eğer çok hafif compact bir bilgisayar olursa rahatlıkla istediğiniz şekilde taşıyabilirsiniz. Mac bilgisayarlar bu konuda ihtiyacı karşılıyor ancak fiyatları biraz yüksek gelebilir. İnce, zarif ve hafif tasarımının olması ve aynı zamanda çok güzel işler başarması sebebiyle de tercih edilirse memnun kalınacak bir bilgisayar diyebiliriz. Eğer oyun bilgisayarı arıyorsanız alacağınız bilgisayarın fiyatı artabilir ve bu bütçenize yansıyacaktır. Eğer mühendislik işlerinizi  yapmak istiyorsanız bütçe ortalama bir fiyat aralığında olacaktır. Ama eğer sadece günlük işlerinizi halledeceğiniz giriş seviyesi bir bilgisayar arıyorsanız düşük bütçeler de işinizi görebilir. İşlemcilere göz atarsak m işlemciler mobil işlemcilerdir. Mobil işlemciler genellikle ince olan cihazlarda kullanılır ve genellikle performans beklenmeyecek cihazlarda kullanılıyor. U işlemciler ise güç tasarrufu amacıyla kullanılan cihazlardır.  U işlemciler anakarta lehimli şekilde geliyorlar. Performansı orta derece denecek işlemcilerdir. HQ işlemciler ise en iyi denebilecek işlemciler diyebiliriz. Oyun oynayacaksınız yada mühendislik işlerinizi hallecekseniz ayrıca video falan düzenleyecekseniz bu işlemciler işinizi fazlasıyla görür. Eğer sadece günlük işlerinizi halletmek istiyorsanız ve fazla zaman harcamayacaksanız u işlemciler işinizi görebilir. Ama sadece internette gezinip vakit harcamak istiyorsanız M denilen işlemcileri tercih edebilirsiniz. Bu kriterlere dikkat ederek size uygun laptop bilgisayarı seçebilirsiniz. 

Teknolojik aletlerimiz hepimiz için çok önemli. Özellikle evden çıktığımızda , tatile gittiğimizde aklımız hep evde ve eşyalarımızda kalıyor. Bifiyatla Sigorta aracılığıyla konut sigortası yaptırabilir, kafanız rahat bir şekilde evinizden uzaklaşabilirsiniz.

Teknoloji

bilgisayar incelemesibilgisayar kaskobilgisayar sigortasıdask poliçe sorgulamadeprem sigortasıhekim sorumluluk sigortasıişlemci farklarıişlemcilerişyeri sigortasıkaskokasko değer listesikasko fiyat allaptoplaptop incelemelaptop karşılaştırmalaptop kaskolaptop seçimisigortasigorta şirketlerisigorta sorgulamasigorta teklifsigorta teklif altamamlayıcı sağlık sigortasıTRAFİK SİGORTASItrafik sigortası sorgulamauygun kasko sigortasıuygun trafik sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir