Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?


Propolis nedir diye düşünenler için giriş kapısını kontrol eden arıların yaptığı yapışkan maddeye verilen isimdir. Arılar kovanı da bu maddeyle temizlerler. Ham olarak kesinlikle kullanılmaz, işlemden geçirilmesi gerekir. Sağlığa çok faydalıdır ve içerisinde 300 den fazla bileşik içerir. Bu bileşiklerin çoğu polifenoldur. Polifenoller vücutta hastalık ve hasarla mücadele eden antioksidanlardır. Bal kadar kıymetli ve faydalı olduğu söylenebilir. Arı poleniyle birbirine yakın olsa da aynı şey değildirler.

Propolis B1 B2 C ve E vitaminlerinin yanı sıra, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu maddeleri içinde barındırıyor. Bir çok hastalığın şifasının propoliste olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmalar, propolisin anti-bakteriyelanti-virütikmantar oluşumuna karşı ve anti-inflamatuar özelliklerinin olduğunu gösteriyor.

Propolisin Fadaları Neledir?

  • Enfeksiyona karşı çok etkilidir.
  • Damak çekilmesi ve diş eti iltihaplarına birebirdir.
  • Grip, nezle gibi kış hastalıklarının önüne geçer.
  • Bağırsak parazitlerine karşı oldukça faydalıdır.
  • Sindirimi destekler, gastrit ve ülseri yatıştırır.
  • Kanser riskini yüzde otuz oranında azaltmaktadır.

Cilt ve saç bakımında da kullanılabilir. Doğrudan yüze sürüldüğü takdirde yaşlanmaya bağlı kırışıkların azalmasında öncü rol oynar. Şampuanlara eser miktarda katıldığı takdirde yıpranmış saçları onarır.


Yaşam TarzıYiyecek İçecek

arıarı polenibalcilt bakımıdamak çekilmesiDASKiş yeri teminatlarıişyeri sigortasıkansere iyi gelenkaskoözel sağlık sigortasıporpolis nedirpropolispropolisin yararlarısaç bakımısağlık sigortasısigortatamamlayıcı sağlık sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir