Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz?

sağlığımızı. koruma


Sağlıklı kalmada birçok faktör rol oynar. Bu nedenle bizler de bu konuda hassas olmalı ve sağlığımızı korumak için uzmanların önerdiği noktalara dikkat etmeliyiz. Peki sağlığımızı korumak için hangi adımları izleyebiliriz? Gelin birlikte bakalım:

sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme: Yediğiniz her şey sağlığınızla yakından ilişkilidir. Dengeli beslenmenin birçok faydası vardır. Daha sağlıklı yiyecek seçimleri yaparak bazı riskli koşulları önleyebilir veya tedavi edebilirsiniz. Bunlar kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi rahatsızlıklardır. Bununla beraber sağlıklı bir diyet kilo vermenize ve kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir.

Düzenli egzersiz yapma: Egzersiz, kalp hastalığı, felç, diyabet ve kolon kanseri gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilir. Depresyon, osteoporoz ve yüksek tansiyonun tedavisinde de egzersiz önerilmektedir. Egzersiz yapan kişiler ayrıca daha az yaralanır. Rutin egzersiz, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve kilonuzu kontrol altında tutar. Haftada yaklaşık 5 kez 30 ila 60 dakika aktif olmaya çalışın. Unutmayın, herhangi bir miktar egzersiz hiç yoktan iyidir.

Kilo verme: Eğer fazla kiloluysanız kilo vermeniz, sağlığınız için atacağınız en önemli adımlardan birisi olacaktır. Günümüzde birçok insan obeziteye bağlı rahatsızlıklarla boğuşmaktadır. Bunlar:

  • yüksek tansiyon
  • yüksek kolesterol
  • 2 tip diyabet
  • kalp hastalığı
  • felç
  • bazı kanserler
  • Safrakesesi rahatsızlığı

Cilde dikkat: Güneşe maruz kalma cilt kanserine neden olabilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce mutlaka cildi korumak gerekmektedir. Yüz ve eller gibi sürekli olarak güneşe maruz kalan bölgelere yıl boyunca güneş kremi kullanmak gerekmektedir.

Güvenli seks: Güvenli seks, duygusal ve fiziksel sağlığınız için gerekli olan yöntemdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için koruma kullanmak gerekmektedir. Prezervatifler en etkili korunma şeklidir. 

Sigara içmeyin: Sigara ve tütün kullanımı zararlı alışkanlıklardır. Kalp hastalığına ve ağız, boğaz veya akciğer kanserine neden olabilirler. Ayrıca amfizem ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)’ın önde gelen faktörlerindendir. Ne kadar erken bırakırsanız sizin için o kadar iyi olur.

Alkole dikkat: Fazla alkol tüketimi birçok rahatsızlığa zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle alkol tüketimini sınırlandırmak gerekir. 

Yukarıda listelenen faktörlere ek olarak, tüm vücut sağlığı için zaman ayırmalısınız. Düzenli kontroller için doktor ziyaretlerini ihmal etmemek gerekiyor.  Doktorunuz, diş hekiminiz ve göz doktorunuz da bu kontrollere dahil olmalıdır. Sağlık sigortası planınızın neler içerdiğini bildiğinizden emin olun. Eğer bir sağlık sigortanız yoksa mutlaka yaptırın.  Bu sigortalar sizlere maddi anlamda da kolaylık sağlayacaktır.

 

Özel Sağlık Sigortası İçin Teklif Al: https://bifiyatla.com/ozel-saglik-sigortasi/

Ana KategoriSigorta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir