Sağlık Sigortası Erasmus İçin Gerekli Midir?


Eğitim hayatında yeni bir tecrübe yaşamak ve erasmus programına katılmak isteyen öğrencilerin merak ettiği farklı konular bulunuyor. Erasmus için gerekli olan belge ve şartlar gibi hususlar konusundaki detayların incelenmesi faydalı olacaktır. 

Erasmus hakkındaki önemli konulardan biri de başvuru için sağlık sigortasının gerekli olup olmadığıdır. 2014 – 2015 eğitim döneminden itibaren erasmus programlarına sağlık sigortası şartı getirilmiştir. 

Buna göre; öğrenciler, erasmus programına katıldıktan sonra hangi ülkeye gideceklerse o ülkedeki sağlık hizmetlerinden yararlanmak için tedavi masraflarını karşılayacak sağlık sigortasına sahip olmalıdır.

Erasmus Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Erasmus programlarına başvurmak isteyen öğrenciler için ön plana çıkan detaylardan biri de sağlık sigortası şartıdır. Öğrenciler için zorunlu olan sağlık sigortasını farklı türlerde yapmak mümkündür. Sağlık sigortası yapmak için iki farklı yöntemi tercih edebilirsiniz.

Erasmus sağlık sigortası türleri şu şekildedir;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı ülkelerle sağlık sigortası,
  • Özel sağlık sigortası,

Görüldüğü üzere erasmus için iki farklı sağlık sigortasını rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Sağlık sigortası detaylarını inceledikten sonra hangi uygulamayı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

Erasmus İçin SGK Anlaşmalı Sağlık Sigortası

Türkiye, uluslararası alandaki anlaşmaları ile birlikte yurtdışına giden vatandaşlara sağlık sigortası hizmeti sunuyor. SGK anlaşması kapsamındaki ülkelere giderken sağlık sigortası hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Erasmus programlarındaki sigorta şartları hakkındaki detayları ve anlaşmalı olan ülkeleri inceledikten sonra işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Erasmus İçin Özel Sağlık Sigortası

Yurtdışında eğitim görmek için gideceğiniz programdaki sağlık sigortasını karşılamak için diğer bir seçeneğinizde özel sağlık sigortasıdır. Gittiğiniz ülke SGK kapsamında anlaşmalı olan ülkelerden biri olursa farklı kurumlar aracılığıyla sigorta yapabilirsiniz. Seyahat sigortası gibi farklı sigorta türleri hakkında bilgi almak için başvuru yapacağınız ofis ile görüşebilirsiniz.

SeyahatSigorta

DASKerasmuserasmus insranceerasmus sigortasıişyeri sigortasıkaskokasko değer listesiseyahat sağlık sigortasıSEYAHAT SİGORTASIsigortasigorta şirketlerisigorta sorgulamasigorta teklifsigorta teklif alTamamlayıcı hekim sigortasıtamamlayıcı sağlık sigortasıyurt dışı seyahatiyurt dışı sigorta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir