Sigorta Tahkim Komisyonu’nun Misyonu Nedir?


Sigorta Tahkim Komisyonu’nun Misyonu Nedir?

Sigorta firmaları ve sigortalı olan kişi arasında meydana gelebilen olumsuz durumlara çözüm üreten komisyon, Sigorta Tahkim Komisyonu olmaktadır. Taraflar bu olumsuz durumları direkt olarak bir an bile olsun düşünmeden  mahkemeye kadar götürmeden Sigorta Tahkim Komisyonu tarafların uzlaşması için çeşitli çalışmalar yapar. Bu komisyon, her zaman bağımsız hakemlerden oluşmaktadır. Komisyon aracılığı ile ortada olan problem daha hızlı bir şekilde çözülecektir. Bu da fazlası ile avantajlı bir durum olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Başvururken Hangi Belgeler Gerekmektedir?

  • Başvuru ücreti yatırdıktan sonra bankadan almış olduğunuz dekont
  • Sigorta şirketi ile aranızda oluşan sorunu anlatmış olduğunuz yazılı bir belge
  • Eğer haklı olan taraf sizseniz bunu ortaya koyan belgelerin tümü
  • Sigorta Tahkim Komisyonu’nun internet sitesi içerisinden indirmiş olduğunuz ve tamamen doldurulmuş olması gereken başvuru formu

Bu belgeler eksiksiz bir şekilde komisyona sunulmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılabilir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Başvurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Neler Olmaktadır?

Bu kuruma başvuru yapma gibi bir amacınız varsa bazı noktaları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Sigorta şirketiniz bu kurumun bir üyesiyse kuruma başvuru yapabilirsiniz. Eğer üyesi değilse ybaşvuru yapmanız imkansız demektir. Ayrıca eğer üyeyse de bu üyeliğin başlangıç tarihi sizin sözleşme tarihinizden önce olmalıdır. Eğer başvuru şartlarını sağlıyorsanız ve başvurunuzu gerçekleştirdiyseniz de on beş gün gibi kısa bir süre içerisinde bağımsız olarak oluşturulmuş bir komite başvurunuzu detaylı olarak incelemeye başlar. Eğer bu başvuruyu inceleme kararı alırlarsa dört ay gibi bir süre içerisinde komisyon bu konu için oluşabilecek kararları netleştirir. Netleştirildiği andan itibaren siz de bilgilendirilirsiniz. Bildiğiniz yollarla sigorta firması ile olan anlaşmazlığınızı bitiremiyorsanız eğer, bu komisyon size yardımcı oluyor. Başvurunuzun üstünden tam olarak 15 gün geçmiş ise çözüm ile alakalı olan başvurunuzu komisyona iletebilirsiniz. Bu komisyonun başvurusu ücretlidir ve uyuşmazlık boyutuna ve elbette tutarına göre değişiklik ifade eder. Çeşitli itirazların sonuca kavuşması ise iki ay gibi bir süre sonrasında meydana gelecektir.

 

Ana KategoriSigorta

bifiyatlakomisyonutahkim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir