Tohum Nasıl Elde Edilir?


Birçoğumuz bahçemizde, terasımızda, balkonumuzda çeşitli bitkiler yetiştirmeyi severiz. Sevdiğimiz bitkinin neslini de dolayısıyla devam ettirmek isteriz. Piyasada satın aldığımız tohumlar hem pahalı hem de birçoğu çimlenme konusunda başarısız olabiliyor.

İşte size çimlenecek tohum elde etmenin basit yolunu anlatacağız. Bu yöntemi bütün ağaç, sebze ve çiçeklerde uygulayabilirsiniz.

Birinci aşama, sevdiğimiz bitkiden tohum almak için ihtiyacımız kadar tohuma ayırmak, ve ayırdıklarımız içinde en olgunu ve en düzgünü seçmek olacaktır.

İkinci aşama tohumları ayıklamak.

Üçüncü aşama tohumlar suya koymak. En alta dalanlar dolu ve çimlenecek tohumlardır. Üstte kalanlar boştur, onları ayıklayın. Altta kalanları bir daha yıkayın ve güneş görmeyen yere serip kurumaya bırakın.

Dördüncü aşama, kuruyan tohumları paketleyin, üzerine cinsini ismini yazın. Ardından oda serinliğinde güneş ve nem olmayan yerde muhafaza edin. Böylece ilaçsız geleneksel tohum elde etmiş olacaksınız. Ekim zamanı geldiğinde gönül rahatlığıyla ekiminizi yapabilir bitkinizi çimlendirebilirsiniz. Evimiz, çiçeklerimiz, eşyalarımız bizim için çok önemli. Yazımızı bitirirken başınıza gelebilecek talihsizliklere karşı konut sigortası yaptırmanızı öneriyoruz. Alanında uzman Bifiyatla ekibi 7/24 sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyacaktır.

Yaşam Tarzı

DASKev sigortasıfide çimlendirmekaskokendi sebzeni yetiştirkonutkonut sigortasıkonut sigortası yaptırmaksebze dikimitohumtohum çimlendirmetohum üretmektohum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir