Tüm Balkonlar Şenlensin !


Balkonda Bitki Yetiştirmek

Sağlıklı ve organik ürünlere ulaşmak istiyor ya da sadece kendinize huzur verecek bir hobi istiyorsanız, bitki yetiştirmek tam size göre. Fakat bunun için alanım yok dediğinizi duyar gibiyiz. Hayır, aslında alanınız var. Balkonunuz. Artık günümüzde birçok kent insanı balkonlarını adeta bir tarla haline getiriyor ve hobilerini balkonlarında gerçekleştiriyor. Balkonda sebze ve meyve yetiştiriciliği yaparak kendi organik ürünlerinizi yetiştirebilirsiniz. Ya da sadece güzel çiçekler yetiştirerek peyzajınızı kendiniz yapabilirsiniz. 

Peki balkonda hangi sebze ve meyveler güzel bir biçimde yetişir? Gelin beraber bakalım:

Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak yetiştirmek oldukça kolaydır. Bunun için filizlenen bitlileri toprağa ekmeniz yeterli olacaktır. Toprak nemli bırakılmalıdır. Ortam güneş almalı ama aynı zamanda serin de olmalıdır.

Dereotu

Dereotu da balkonda yetiştirilmesi en kolay bitkilerden birisi. Ama dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Tohumlar ekilmeden önce mutlaka 3 ya da 6 saat arasında bekletilmeli. Çimlenme gerçekleşene kadar saksı streç filmle sarılmalıdır. Her gün havalandırmak gerekir.

Domates

Domatesin tohumları ıslak bir peçete ya da bezde bekletilerek nemlendirilir. Daha sonra tohumlar toprağa ekilir. Üzeri yağmurlama şeklinde sulanarak siyah bir poşetle kapatılmalıdır. Çimlenme gerçekleştikten sonra poşet kaldırılır ve ışıklı bir ortama alınır. Toprak mutlaka her gün sulandırılmalıdır.

Biber

Balkonda en çok yetiştirilen sebze biberdir. Saksıya tek bir fide biçiminde ekilir. Toprak sıcak olmalıdır. Biber fideleri çiçek açtığı zaman koparılır bu sayede bitkinin büyüme hızının yavaşlaması sorunu ortadan kalkar.

Meyve Ağaçları

Balkonda ayrıca limon, portakal, kiraz, armut, elma, incir ve mandalina gibi ağaçlar da yetiştirebilirsiniz.

Salatalık

Balkon saksısına 3 adet tohum ekilir. Üzerine ince bir toprak tabakası kapatılır. Sulama şekli ise yağmurlama tekniğidir. 

Balkon Bahçeciliğinin Faydaları Nedir?

Balkon bahçeciliği size ilk etapta huzur verir. Güne güzel başlamak isterseniz balkona çıkıp derin bir nefes almanız yeterli olacaktır. Bununla beraber marketten aldığınız bir domates ya da salatalık, kendi yetiştirdikleriniz kadar lezzetli olmaz!

Balkonunuzu bahçeye çevirerek harika bir dekorasyona da sahip olabilirsiniz. Balkonda sıcak bir çay içmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı!

Balkonlarda konutunuza dahil alanlar olduğu için konut sigortası kapsamındadır sigortasız balkon kalmasın .

Konut sigortanız için https://bifiyatla.com/konut/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ana KategoriDünyaSigortaTeknolojiYaşam Tarzı

baharbalkonbifiyatladeprem sigortasıkonut sigortasısigortauygun kasko sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir